19.04.2018

KKTC GÜNDEMİ (HİZMETE ÖZEL)
Maronit ve Rum azınlığa gönderilen yardımlara gümrük vergisi kaldırıldı KKTC’de yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronit azınlık için Güney Kıbrıs’tan gönderilen erzak yardımlarına uygulanan gümrük vergisi kaldırıldı.
Bakanlar Kurulu’nun 13 Nisan tarihli kararı ile, KKTC’de yaşamakta olan Kıbrıslı Rum ve Maronitlere Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından rutin olarak gönderilen günlük tüketim malzemelerinin gümrük işlemleri kapsamına dahil edilmesine ilişkin 3 Ağustos 2017 tarihli karar iptal edildi. Yeni karar uyarınca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitlere, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından Birleşmiş Milletler Barış Gücü aracılığıyla iletilen malzemelere, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek prosedüre uyulması kaydıyla kişisel eşya kapsamında işlem yapılacak. Töre: “KKTC’yi ortadan kaldırmaya, garantileri sonlandırmaya yönelik Rum-Yunan çıkarlarına hizmet edecek bir belge” Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’ın taraflara sunduğu çerçeve belgesinin “KKTC’yi ortadan kaldırmaya, garantileri sonlandırmaya yönelik Rum-Yunan çıkarlarına hizmet edecek bir belge olduğunu” kaydetti. Töre, “Çözümün çerçevesini şekillendirecek bir belge olamaz” ifadesini kullandı.
“Kıbrıs Türk halkının ulusal direnişinin simgesi olan KKTC’nin varlığını tehlikeye sokacak çözüm önerileri asla dikkate alınmamalıdır” ifadesine yer veren Töre, devlete, ülkeye,
topraklara, Anavatana sahip çıkma çağrısında bulundu. TC Dışişleri Bakanlığı’ndan AB Türkiye Raporu’na tepki TC Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunca hazırlanan Türkiye Raporu’nun objektif ve dengeli olmadığını belirtti.
Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamayla, AB Komisyonunun 2018 Türkiye Ülke Raporu’na sert tepki gösterildi. AB Türkiye Raporu’ndaki Kıbrıs meselesine ilişkin değerlendirmelere yönelik de "AB’nin Kıbrıs konusunda bilinen yanlış temelli görüşlerinin tekrarından öteye geçmemektedir. Bu ifadeler, müzakere sürecinin başarısızlığının temel sebebini oluşturan Kıbrıs Rum tutumunu yansıtmakta olup, Rum tarafının çözümsüzlük çabalarında AB üyeliğini istismarının yeni bir örneğini teşkil etmektedir. AB’nin söz konusu tek yanlı ve çarpık anlayış üzerinde ısrarcı kalması, Doğu Akdeniz’e ilişkin stratejik değerlendirmeden yoksun olduğunu ve bölgeye ilişkin uzun vadeli bir vizyonu oluşturabilecek kapasiteye sahip olmadığını da ortaya koymaktadır." açıklaması yapıldı. Çelik : "AB, adeta Güney Kıbrıs'ın esiri haline geldi" Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "AB adeta Güney Kıbrıs'ın esiri haline gelmiş durumdadır" dedi.
AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, bakanlıkta düzenlediği basın toplantında AB Türkiye Raporu'nu değerlendirdi.
AB’nin sürekli olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimine atıfta bulunarak Türkiye’ye “bir üye ülkeyi tehdit etmeyin” dediğine vurgu yapan Çelik, “Açık bir şekilde söylüyoruz, GKRY’nin Türkiye’nin kıta sahanlığı içinde Kuzey Kıbrıs’ın da ortak olduğu münhasır ekonomik bölgelerde tek başına gaz çıkarması gibi bir şey söz konusu olamaz.” dedi.
GKRY’nin bu süreçte Türkiye’yi İtalya ve Fransa ile karşı karşıya getirme gibi bir oyun ürettiğinin de altını çizen Çelik, diğer iki ülkenin bu duruma müsaade etmemesi gerektiğini vurguladı.
Bakan Çelik, “Ürettikleri Kıbrıs politikasıyla Türkiye’nin AB üyeliğiyle bağlantısını kurmaları, olsa olsa bir şantaj olur.” ifadesini kullandı.
Türkiye’nin AB üyelik sürecinin ele alınması gereken bir raporda üye ülkelerle ikili ilişkilerine girilmiş olmasının da "absürd bir yaklaşım" olduğunu belirten Çelik, getirilen eleştirilerin tek taraflı, seçici bir yaklaşım olduğunun açık bir şekilde ortada olması nedeniyle, kendileri için yok hükmünde olduğunu kaydetti. BM Genel Sekreterliği: “Kıbrıs Özel Danışmanı ataması yapılmadı” BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanlığı’na herhangi bir atama yapılmadığını belirtti.
Temmuz 2017’den sonra ilk kez buluşan iki liderin de bu görüşmenin müzakerelerin yeniden başladığı anlamı taşımadığını çok açık dile getirdiğine işaret eden Dujarric, BM Genel Sekreteri’nin her zaman olduğu gibi taraflara yardımcı olmaya hazır olduğunu kaydetti.
Stephane Dujarric, önceki gün, New York’ta BM Genel Merkezi’nde düzenlediği günlük basın toplantısında Kıbrıs ile ilgili soruları da yanıtladı. Dujarric'in açıklamasına BM'nin resmi internet sitesinde yer verildi. Dujarric, Amerikalı Diplomat Rosemary DiCarlo’nun BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı olarak atanacağı yönündeki Rum kaynaklı haberin doğruluğuna ilişkin soruyu yanıtında, şu an böylesi bir atamayla ilgili açıklama yapma noktasında olmadıklarını söyledi. BM’nin bulunduğu her yerde Genel Sekreter’in kendisi açıklayana kadar ne yapacağına ilişkin spekülasyonların her zaman yapıldığını kaydeden Dujarric, “Teoride her şey mümkün ancak şu an böyle bir açıklama yapma noktasında değiliz” dedi. Stephane Dujarric, BM’nin ev sahipliğinde iki liderin yaklaşık 2 saat baş başa açık ve samimi bir görüşme yaptığını ancak Temmuz 2017’den sonra ilk kez buluşan iki liderin de bu görüşmenin müzakerelerin yeniden başladığı anlamı taşımadığını çok açık dile getirdiğini belirtti. Dujarric, BM Genel Sekreteri’nin her zaman olduğu gibi taraflara yardımcı olmaya hazır olduğunu vurguladı.
Görev süresi 31 Mart 2018’de sona eren Jeffrey Feltman’ın yerine BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı olarak atanan Rosemary DiCarlo’nun 1 Mayıs’ta iş yapması bekleniyor. Rum basınında bir süredir "Özel Danışman" konusunda ABD'li diplomat Dicarlo'nun ismiyle ilgili iddialar ortaya atılıyor. 
 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Federal Almanya'nın Werl kentinde Fahri Temsilcisi
Dr. Univ. Ank. Kandemir Özdemir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Federal Almanya fahri Temsilcisi